Konuşmamız Gerek Derneği, 2016 yılından bu yana İlayda Eskitaşçıoğlu ve Bahar Aldanmaz Fidan önderliğinde, ekip üyeleri, gönüllüler, bağışçılar ve sponsorlar desteğiyle Türkiye’de regl yoksulluğu ve tabusu ile mücadele ediyor.

MİSYONUMUZ

Regl yoksulluğunun regl ürünlerine erişim sıkıntısından çok daha fazlası olduğunun farkındayız. Bu bilinçle üç ana hedefimiz için çalışmaya devam ediyoruz.

 

1. Türkiye’de menstrüel ürünlerin erişilebilirliğini, kalitesini ve sürdürülebilirliğini artırmak

2. Türkiye’de regl yoksulluğu ve deneyimleri ile ilgili veri toplama ve içerik oluşturmanın yaygınlaştırılması

3. Milli Eğitim Müfredatına kapsamlı cinsellik ve regl olma eğitiminin dahil edilmesi

EKİBİMİZ

İlayda Eskitaşçıoğlu

Kurucu Ortak

İnsan hakları hukukçusu olan İlayda Eskitaşcioğlu, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinde uluslararası insan hakları hukuku alanında doktora yapmaktadır. Kendisi UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Kürsüsü bursiyeri ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi’nde (KOÇ-KAM) araştırmacıdır. Aynı zamanda Ankara Barosu’na kayıtlı bir avukattır. BM Kadın Birimi liderliğindeki Nesiller Boyu Eşitlik Küresel Gençlik Görev Gücü’nün Türkiye’den tek üyesi olan İlayda, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Genç Lider programına seçilen 17 genç liderden biridir. Konuşmamız Gerek Derneği kurucu ortağıdır.

Bahar Aldanmaz

Kurucu Ortak

Bahar Aldanmaz Fidan, Boston Üniversitesi’nde Fulbright bursiyeri olarak Sosyoloji alanında doktora yapmaktadır. Yüksek lisans derecesini Chicago Üniversitesi Sosyoloji bölümünde, lisans derecesini ise Koç Üniversitesi sosyoloji ve psikoloji alanlarında tamamlamıştır, Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın araştırmasında lisans asistanlığı yaptığından beri toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilgilenen Bahar, doktora araştırmalarına da toplumsal cinsiyet, üreme hakları, cinsellikler, eşitsizlikler ve menstrüasyon çalışmaları alanlarında devam etmektedir. Konuşmamız Gerek Derneği kurucu ortağıdır.

 

İzel Güven

Proje Koordinatörü

İzel Güven, Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimine Eylül 2022 itibariyle The Graduate Institute, International and Development Studies programında, Gender, Race and Diversity alanında devam edecektir. Konuşmamız Gerek Derneği’nin Empower Vakfı Girl Fund desteği ile yürütülen Kızlar Konuşuyor Projesi’nin proje koordinatörüdür.

Burcu Köleli

Kreatif Direktör / Tasarım Yöneticisi

Burcu Köleli Washington, ABD’de yaşayan multidisipliner bir kreatif, sanatçı, freelance illüstratör, kesişimsel çevreci ve feministtir. İllüstrasyon işlerinde dijital ve geleneksel medyumları kombinlemekte, günlük yaşam, aktivizm, ilişkiler ve doğadan ilham almaktadır. Kadınları ve doğayı onurlandıran kapsayıcı sanat eserleri üretmektedir. Konuşmamız Gerek’i kreatif direktör olarak desteklemektedir.

BİZE NASIL DESTEK OLABİLİRSİN?

Bağış

Konuşmamız Gerek Derneği’ne para veya menstrüel ürün bağışında bulunarak çalışmalarımıza destek olabilirsiniz.

Gönüllülük

Konuşmamız Gerek’in mücadelesine zamanınızı, emeğinizi ve bilginizi ayırarak destek olabilirsiniz.

Sponsorluk ve İş Birliği

Sponsorluk, proje ve saha iş birliklerine kapımız her zaman açık. Bireysel ve kurumsal sponsorluk ve iş birliği önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.