Afet Sonrası Destek &
Regl Bakım İhtiyaçları

Birleşmiş Milletler gibi uluslararası sivil toplum kuruluşlarının insani yardım ve afet sonrası destek planlamalarında regl bakımı genellikle “Su, Sanitasyon ve Hijyen (WASH)” genel başlığı altında regl bakım ürünlerinin dağıtımı ve temiz suya erişim odaklı tutuluyor.
Bizim gözlem ve deneyimlerimiz afet döneminde regl bakımının daha kapsamlı değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu ve yalnızca fiziksel ihtiyaçların karşılanmasının yeterli olmadığını ortaya koydu.

Yayınladığımız Kahramanmaraş Depremleri Afet Sonrası Regl Odaklı Destek Raporu’nda Mart, Nisan ve Mayıs 2023’te yaptığımız çalışmaların detaylarını ve ileriye dönük öneri ve görüşlerimizi okuyabilirsiniz.

Konuşmamız Gerek Derneği olarak, daha önce Elazığ ve İzmir depremleri, Muğla ve Antalya orman yangınları gibi afetlerde regl bakım ihtiyaçlarına yönelik eksiklikleri fark etmiş, bölgeye ürün desteği göndermiştik. Kahramanmaraş depremlerinin ardından, geçmiş tecrübelerimize dayanarak,
depremzedelerin regl bakım ihtiyaçlarını gidermek için aşağıda belirttiğimiz 6 adımla çalışmaya başladık.

1. Yerel kadın dernekleri ile iletişime geçip ihtiyaç analizi yaptık.
2. Yollar kapandığı için sahada bulunan gönüllülerimiz ve diğer sivil toplum kuruluşları aracılığıyla dağıtıma devam ettik.
3. Sahada uzun süre kalabilmek için fon başvuruları yaptık.
4. Aldığımız fonlar ve saha gerçeklikleri kapsamında saha planlamamızı yaptık.
5. Regl bakım kitlerini oluşturabilmek için sponsorlarla görüştük ve kitleri hazırlayarak Adana’daki depomuzda stokladık.
6. Diğer sivil toplum kuruluşlarının kullanabilmesi için afet bölgesinde regl bakımı hakkında farklı dillerde içerik ürettik ve bu içeriklerin dağıtımını sağladık.

Yayınladığımız Kahramanmaraş Depremleri Afet Sonrası Destek: Rapor I’de Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs 2023’te yaptığımız çalışmaların detaylarını ve ileriye dönük öneri ve görüşlerimizi okuyabilirsiniz.