hijyenik pes dağıtımı

Projelerimiz

İlk saha projemiz: Ankara - Mamak

2017 yılında TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi öğrencilerinin gönüllü çabalarıyla gerçekleştirdiğimiz ilk saha projemizde, Mamak’ta sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı  ailelerden gelen kız ve erkek çocuklarına ergenlik, kişisel hijyen, regl olmak ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine renkli interaktif atölyeler gerçekleştirdik, ve onlara bez çantalar içinde hijyenik ped ve regl döneminde uygun ürünler hediye ettik.

We Need to Talk projesinin ilk destekçilerinden, değerli öğretmenimiz Vidad Elemin Şemşir'i bu sene kaybettik. Kız çocuklarının eğitimine, aydınlığa, güzel bir geleceğe inanan Vidad Hocamızı asla unutmayacak, onun inandığı gelecek için çalışmaya devam edeceğiz.

Adana’da mevsimlik tarım işçisi kadınlarla gerçekleştirdiğimiz saha çalışmaları

Adana Yumurtalık ve Karataş’ta, hasat ve ekim dönemlerinde çalışan yüzlerce mevsimlik tarım işçisi ile okullarda, çadırlarda, köy meydanlarında, cami avlularında buluştuk. Gönüllü doktorlarımız aracılığıyla kişisel hijyen, ergenlik, regl, menopoz, meme ve rahim kanseri, cinsel şiddet gibi konularda atölyeler ve soru cevap oturumları düzenledik. Onlara birkaç ay yetebilecek miktarda hijyenik ped temin ettik. Bu saha projelerinde bizlere destek olan köy ve mahalle muhtarlarına, Molped’e, Yumurtalık Ziraat Odası’na ve Adana Güney Rotary Klübü’ne çok teşekkür ederiz!

 

Orkid ve TOÇEV ile el ele verdik: Sivas’ta Okula Devam projesi

Orkid, TOÇEV ve Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile işbirliği yaptığımız bu büyük projede, 2019 yılının bahar ayları boyunca Sivas’ta köy okullarını ziyaret ederek 1600 çocuğa ulaştık ve 25.000 paket hijyenik ped dağıtımı gerçekleştirdik. Projemizi COVID19 önlemleri azaltıldıktan ve normal yaşamlarımıza döndükten sonra başka bölgelerde de sürdürecek, daha çok faydalanıcıya ulaşacağız.

yerel belediye işbirlikleri

 

Yerel Belediyeler ile işbirlikleri: Ev hanımları, mülteci kadınlar ve kız çocuklarıyla atölyeler

Sarıyer ve Zeytinburnu belediyelerinin yanısıra Global Shapers İstanbul Hub ile işbirlikleri gerçekleştirdik ve yerel belediyelerin entegrasyon programlarında Türkçe öğrenmeye çalışan genç Suriyeli mülteci kadınlarla ve ev işlerinden sorumlu kadınlarla bilgilendirme ve soru cevap atölyeleri düzenledik. Tercümanlar aracılığıyla eğitimlerimizi Arapça, Kürtçe gibi dillerde de gerçekleştirdik. 

Projelerimizden görüntüler