IMG_1663

Biz Kimiz?

Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan genç kadınlarız. Regl yoksulluğuna ve bu konudaki tabu kültürüne savaş açtık!

Merhaba!

Biz İlayda Eskitaşçıoğlu ve Bahar Aldanmaz. "Konuşmamız gerek" diyoruz ve tabulara meydan okuyoruz! Aslında hikayemiz tesadüflere dayanıyor. Konuşmamız Gerek, 2017 yılında İlayda Eskitaşçıoğlu tarafından kuruldu. Mütevazi ve küçük çaplı saha çalışmalarıyla başlayan proje Bahar'ın katılmasıyla yeni bir başlangıç yaptı ve giderek büyüdü.Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan iki genç kadın olarak tesadüfen internet üzerinden tanıştık ve çalışmaya başladık. Elbette bizlere destek olan bağışçılarımız, sponsorlarımız ve saha çalışmalarında görev alan gönüllü ekibimizi de unutmamak gerek. Onlar sayesinde bugün geniş çaplı saha projeleriyle binlerce kişiye ulaşıyoruz.

IMG_1899

Ekibimiz

Ekran Resmi 2020-04-14 18.42.44

İlayda Eskitaşcioğlu

İlayda Eskitaşcioğlu Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ve Leiden Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası İnsan Hakları Hukuku İleri Araştırmalar Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu. Koç Üniversitesi’nde tam burslu bir doktora öğrencisi olarak öğrenimi sürdürmekte olup aynı zamanda Ankara Barosu’na kayıtlı bir avukattır. 2019 Stanford AMENDS Konferansı delegesidir, G(irls)20 2016 Pekin zirvesinde Türkiye’yi temsil etmiştir ve aktif bir G(irls)20 Elçisidir. UN Women Pekin+25 Küresel Gençlik Görev Gücü üyesidir.
Screen Shot 2020-09-13 at 00.15.00

Bahar Aldanmaz

Bahar Aldanmaz, Koç Üniversitesi sosyoloji ve psikoloji bölümlerini tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın araştırma asistanı olarak çalışmış ve toplumsal cinsiyet araştırmalarına ilgi duymaya başlamıştır. Mezun olduktan sonra Şikago Üniversitesi’nde sosyal bilimler yüksek lisans programından “Modern ve Geleneksellik Arasında Türkiyeli Genç Kadınlar: Evlilik, Seks, ve Eşitlik ile ilgili Tutumlar” başlıklı tezi ile mezun olmuştur. Daha sonra iki sene Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde araştırma ve eğitim uzmanı olarak görev almıştır. Şu anda Boston Üniversitesi’nde Fulbright doktora bursiyeri olarak sosyoloji eğitimine devam etmektedir.
Ekran Resmi 2020-04-14 18.39.42

Pırıl Eskitaşcioğlu

2016 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi İktisat Fakültesinde lisans eğitimini tamamlamıştır. Şu anda University of Amsterdam’de Dijital Pazarlama yüksek lisansı yapan Pırıl Eskitaşçıoğlu aynı zamanda 2019 yılı Türkiye Girişimcilik Vakfı fellowudur.
ayla serin

Ayla Serin

2017'de Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Universita Bocconi'de Yaratıcı Endüstriler'de Ekonomi ve İşletme Bölümü'ne başladı ve telekom/medya/teknoloji endüstrilerinde tüketim alışkanlıkları ve tercihleri üzerine çalışıyor. Sinema sektörüyle yakından ilgilenen Ayla, Cannes Cinephiles Programının bir parçası.
gizem foto

Gizem Tunaboylu

Cağaloğlu Anadolu Lisesi mezunu, Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisat okuyor. Toplumsal sorunları kendine dert edinip daha iyiye ulaşma arayışları sonucunda sosyal girişimcilikle tanıştı. Henüz lisedeyken yaşıtlarının, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı girişimcilik ve inovasyon çatısı altında öğrenebileceği bir girişimin kurucu ortaklığını yaptı. Gönüllülüğün ve sosyal faydanın gücüne inanan Gizem daha iyi bir gelecek inşasına katkıda bulunmak için çevresinden ilham almaya ve öğrenmeye devam ediyor.
unnamed

Gökçen İleri

2018 yılında Macit Zeren Fen Lisesi’nden mezun oldu. Eğitimine Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etmektedir. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusuna ilgilidir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmaktadır. Bunların yanında 2020 Şubat ayından beri akran eğitmenidir.
SmartSelect_20200911-110006_Gmail

İlayda Özırmak

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde biyoloji okuyor. Dayanışmanın ve iletişimin olumlu gücüne inanıyor, bu yüzden birçok sivil toplum kuruluşunda ve sosyal sorumluluk projesinde eğitim, cinsiyet eşitliği ve iklim krizi alanlarında gönüllü olarak çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği alanında çalışan uluslararası bir öğrenci topluluğunun ODTÜ kolu yönetim kurulu üyeliğini yapmakta. Toplumsal ve çevresel sorunlara sürdürülebilir ve teknolojik çözümler bulmak istiyor.

İşbirliği yaptığımız kurumlar