Ücretli Regl İzni Uygulaması Bir İşyeri Tabusunu Alt Ediyor

Hindistan merkezli global yemek dağıtım şirketlerinden Zomato, aldığı yeni kararla övgü topladı. Zomato’nun CEO’su regl iznini almanın “utanç verici ya da ayıp”  olmadığını söyledi.

Geneva Abdul’un 11 Ağustos 2020’de New York Times’da yayınlanan makalesi. Çeviri: İlayda Özırmak

Regl sebebiyle yaşadığımız karın ağrıları ve kramplar sebebiyle ayda kaç gün işe gidemediniz ya da izin istediniz?

Hindistan’ın en büyük yemek dağıtım şirketlerinden biri olan Zomato, yeni ücretli regl izin uygulamasını duyurmadan önce yüzde 35’i kadın olan 4 bin çalışanına bu soruyu sordu. Global şirketler arasında yaygın olmayan bu uygulama, trans çalışanlar da dahil olmak üzere tüm çalışanlara yıllık 10 gün regl izin hakkı veriyor.

UNICEF’e göre genç kadınların yüzde 71’inin ilk regl dönemine kadar menstrüasyonu bilmediği Hindistan’da, bu uygulama, çok eski bir tabuyla mücadele etmek için cesur bir adım olarak değerlendiriliyor.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Deepinder Goyal çalışanlarına yaptığı açıklamada, “Regl izni istemeye herhangi bir utanç veya stigma olmamalı. Şirketteki çalışma gruplarında ya da maillerde o gün için regl izninde olduğunuzu söylerken rahat olmalısınız,” dedi.

“Bu hayatın bir parçası,” diye ekledi.

Zomato’nun regl izni dünya çapında manşetlere taşındı, ve sosyal medya kullanıcıları ile kadın hakları savunucularının takdirini topladı.

Bağımsız gazeteci, köşe yazarı ve aynı zamanda şirketlerin toplumsal cinsiyet kapsayıcılığına ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlayan Hindistan temelli Ungender Legal Advisory’nin iletişim direktörü Rituparna Chatterjee, “Bu gerçekten zamanı çoktan gelmiş, yenilikçi bir hareket,” dedi.

“Acı çekerken dinlenebilmemiz için, daha önceden sahip olmadığımız bir seçenek sunuyor. Şimdi en azından Zomato çalışanları buna sahip.”

Onlarca yıldır menstrüasyon, toplumsal cinsiyet eşitliğinin önünde bir bariyer oluşturuyor. Aylık menstrüasyon döngüsü, genellikle 45 ile 55 yaş arasında görülen menopoza kadar her döngüde devam eden çeşitli ağrılı semptomlara sebep olabiliyor.

Menstrüasyon döngüsü semptomları, pelvik ağrı ve bel ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk ve hormon seviyelerindeki dalgalanmanın sebep olduğu ruh hali değişimlerini kapsayabilir.  Dismenore olarak da adlandırılan adet dönemi sancıları dünya çapında yaygındır. Okul ve işyeri performansını sıklıkla etkiler ve yaş aldıkça daha da kötüleşebilir. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre sancılı adet görme, kadınların günlük aktivitelerinin yüzde 20’sini olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Dünyanın bazı yerlerinde kadınlar ayrımcılığa maruz kalıyor, işyerinde sessizce adet sancısı çekmeye ya da evde kalarak maaşlarının bir bölümünü kaybetmeye zorlanıyorlar. Nepal’de genç kızlar, adet dönemlerinde kirli, hatta zehirli oldukları düşünülerek bu dönem boyunca “adet kulübelerine” sürgün ediliyorlar. Bu uygulamanın ölümcül sonuçları da oldu: 2017 yılında Batı Nepal’de bir genç kız, zehirli bir yılan tarafından ısırıldı ve öldü.

Yazar Rose George, “The Taboo of Menstruation” isimli makalesinde, Hindistan’da menstrüasyonun bir tabu olarak görülmesinin ciddi zararlara sebep olduğundan bahsediyor. Kadınların ayrımcılık ve batıl inançlarla yüzleşmek zorunda kalması, hijyen ürünlerinin erişilmez oluşu ya da alım güçlerini aşması, ve güvenli ve temiz tuvalet olanaklarına erişim, menstrüel hijyenin sağlanması konusunda engel teşkil ediyor. 

Pek çok ülke, örneğin “tampon vergisi” ile mücadele gibi, adet dönemiyle ilgili sorunları ele almak için adımlar attı. İskoç Parlamentosu bu yıl hijyenik pedleri ve tamponları ücretsiz hale getiren geniş kapsamlı bir yasa tasarısını kabul etti. Ancak Zomato’nun bu yeni politikası, çağdışı kalmış işyeri uygulamalarının kaldırılması için atılmış en son adımlardan biri oldu. Örneğin Japonya’da model, aktris ve dönemsel çalışan Yumi Ishikawa, kadınları işyerinde topuklu ayakkabı giymeye zorlayan kıyafet kurallarının kaldırılması için 18 bin imza topladı.

Zomato regl iznini başlatan ilk Hint şirketi değil. 1992’den beri Bihar Eyaleti’ nde devlet çalışanları adet dönemi için fazladan 2 gün mazeret iznine sahip. Hindistan’da beş şehirde ofisleri bulunan dijital medya şirketi Culture Machine, 2017 yılında tatil ve hastalık günlerinden bağımsız olarak bir regl izni uygulaması başlattı. Ayrıca Endonezya, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Zambiya’da da regl izni uygulamaları var.

Bazı savunucular bu gibi uygulamaların yaygınlaştırılması gerektiğini söylerken, diğerleri ek izin günlerinin kadınların işyerindeki ilerlemesini aksatacağını, bu durum daha düşük maaşları veya kadınlara yönelik işe alma önyargılarını haklı çıkarmak için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Fakat 12 yıl içinde dünyadaki en büyük gıda şirketlerinden biri haline gelen gıda tedarikçisi  Zomato, bu yıl Hindistan’da Uber’in yemek dağıtım firmasını satın alıyor, ve 24 ülkede ve 10 binden fazla şehirde varlığını sürdürerek büyümeye devam ediyor.

Zomato’nun yaptığı açıklamada, şirket çalışanlarının regl izni almak için insan kaynakları portalı üzerinden başvuru yapabileceği ve bu izni alan çalışanlara yönelik olası tacizlerle mücadele etmek için bir cinsel taciz ekibi kurulacağı belirtildi.

Zomato’nun CEO’su Deepinder Goyal açıklamasında, “Bizim görevimiz, işimizin kalitesini ve yarattığımız etkiyi düşürmeden, biyolojik ihtiyaçlarımıza için alan yaratılmasını garantilemek,” dedi.

Rituparna Chatterjee, Zomato’nun ücretli regl iznini ayrı bir kategoride tutmasının önemli olduğunu, bunun birkaç günlük ek mazeret izninden ayrı tutulduğunu ve bu durumun ülke çapında istenen bir tartışma başlatabileceğini söyledi.

Chatterjee, “Sosyal güvenceleri olmadan ev hizmetlerinde çalışıp adet gören çok sayıda insan var ve işverenleri adet döneminde onlara izin vermiyor,” dedi ve ekledi: “Bunun normalleşmesi için bu tür tartışmaların başlatılması gerek.”

 


konusmamizgerek.org
Instagram:  @weneedtotalk17
Facebook:   @weneedtotalkinitative
Hakkımızda en son çıkan: https://vogue.com.tr/metropol/konusmamiz-gerek

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *