REGLİ KONUŞMAK

Regl olduğun ilk günü hatırlıyor musun? Ya da ilk regl deneyimini sen yanındayken yaşamış birini? Çoğu hikaye bir şaşkınlıkla başlıyor ve “kan olduğunu gördüm ve X’e söyledim” diye devam ediyor. Yani regl olan biri daha ilk anda bunu başka bir insanla paylaşıyor, konuşuyor. 

Elbette, konuşurken kendimizi güvende hissettiğimiz birileriye paylaşıyoruz. Zaman geçtikçe ve regl olma deneyimlerimiz arttıkça bu paylaşımlar “Off, bugün çok karnım ağrıyor!”, “Canım tatlı istiyor” veya “Hayır, bir şey olmaz! Yine de bugünkü koşumu yapabilirim” gibi duygu ve his paylaşımlarına dönüşüyor. Yani, paylaşımların içeriği değişse de regl olan bireyler olarak bir şekilde regl olduğumuzda yaşadıklarımızı konuşmak istiyoruz. Çünkü konuşmak iyi geliyor, konuşmak rahatlatıyor. 

Peki ülkemizde hala bu deneyimlerini paylaşamayan, regl olduğunu anlamayan, bu deneyimi korku, yabancılaşma, ve travmayla yaşayan, hislerini, merakını, endişesini paylaşabileceği kimse olmayan çok sayıda çocuk ve birey olduğunu biliyor musunuz? Bir başka deyişle, eşitsizlikler ve ayrıcalıklar regl olurken bile etkisini gösteriyor. Konuşamamanın, açık ve doğru bilgiye erişememenin yanı sıra hijyenik ped ürünlerinin yüksek fiyatları, bu ürünlere ihtiyaç duyan bireylerin erişimini zorlaştırıyor. 

Durum bu olunca, biz iki doktora öğrencisi olarak “Konuşmamız Gerek!” demeye karar verdik. Konuşmamız Gerek ekibi olarak bugüne kadar 7 farklı saha çalışması gerçekleştirdik ve toplamda 5600 kız çocuğu ve kadına ulaştık. 

Sponsorlarımız ve destekçilerimiz sayesinde gittiğimiz köy okulları ve tarlalarda kız çocukları, mevsimlik tarım işçisi ve mülteci kadınlara, onlara bir hasat mevsimi veya bir eğitim sömestri boyunca yetebilecek miktarda hijyenik ped temin ettik. Bunun yanı sıra gönüllü doktorlar aracılığıyla ergenlik, regl olmak, kişisel hijyen gibi konularda eğitici içerikler hazırladık. Regl olmanın hem psikolojik, hem de fizyolojik etkilerini paylaşarak regl olmak hakkında rahat konuşabilecekleri güvenli bir alan oluşturduk. Tüm bunların bizlere sunduğu deneyim ve öğretilerin yanı sıra hedefimiz Türkiye’de kırsal kesimde yaşayan, sosyo-ekonomik bakımdan dezavantajlı durumdaki kadınların hijyenik malzemelere erişimini sağlamak ve regl hakkında açıkça konuşarak bu konudaki tabu kültürünü yıkmak. 

Elbette bu tabu kültürünün yıkılmasında en büyük destekçilerimiz sizlersiniz. Etrafınızda bu güvenli alanı sunabileceğiniz, hislerine ve deneyimine ortak olabileceğiniz, regl olan veya regl olan bir kişiye bakım veren bireylerle konuşuyor olmanız çok önemli. Biz markette, eczanede, iş yerinde, okulda ve hatta evde ne kadar çok konuşursak bu kültürü o kadar kolay değiştirebiliriz. Bunu konuşmanın her zaman çok da kolay olmadığını biliyoruz. Ama Konuşmamız Gerek ekibi olarak tam da bunun için, konuşmayı bir nebze kolaylaştırabilmek için heyecan verici projeler geliştiriyoruz. 

Eğer siz de “Konuşmamız Gerek”’tiğine inanıyorsanız, lütfen bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin ve bu harekete ortak olun. 

Sağlık ve mutlulukla,

Konuşarak.

Konuşmamız Gerek ekibi adına,

Bahar Aldanmaz & İlayda Eskitaşçıoğlu


konusmamizgerek.org
Instagram:  @weneedtotalk17
Facebook:   @weneedtotalkinitative
Hakkımızda en son çıkan: https://vogue.com.tr/metropol/konusmamiz-gerek

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *