27scotland-jumbo

İskoçya dünyada kadınlara ücretsiz ped ve tampon sağlayan ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

Glasgow’da bir süpermarketteki satılık menstrüel ürünler.

İskoçya Parlamentosu İskoçya’yı regl yoksulluğuna son veren ilk ülke yapacak yasa tasarısını onayladı.

İskoçya, ülkedeki her yaştan kadına ücretsiz hijyen ürünleri sağlayarak “regl yoksulluğunu” sona erdiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

Ülkede lise ve üniversite öğrencilerinin regl ürünlerine ücretsiz erişimi zaten mevcuttu. Parlamento’nun aldığı yeni kararla tüm kadınların ücretsiz hijyenik pede ve tampona erişim hakkı onaylandı.

Yasa teklifini veren İşçi Partili milletvekili Monica Lennon, tasarının ülke genelinde sivil toplumdan,hali hazırda regl yoksulluğuyla mücadele eden ve bu ürünlere ihtiyaç duyduğu halde erişememenin nasıl bir his olduğunu deneyimlemiş bireylerden aldığı destekten dolayı heyecanlı olduğunu bildirdi.

Oylamada  112 lehte, 1 de çekimser oy kullanıldı, karşı oy kullanan olmadı. Buna rağmen bazı milletvekilleri yasanın uygulamaya geçmesinin önünde birkaç engel olduğunu aktardı. Bunlardan biri uygulamanın 31,2 milyon dolar olacağı tahmin edilen yıllık maliyetidir.

Hijyenik ped ve tamponlar İngiltere’de yüzde 5 oranında vergilendiriliyor. Bu Avrupa Birliği’nin hijyen ürünlerini “lüks” ürünler olarak sınıflandıran kuralları nedeniyle İngiliz hükümetinin ortadan kaldıramadığı bir vergi. Birlik, 2022 yılına kadar menstrüasyon ürünlerine ilişkin tüm vergileri kaldırmaya söz verdi.

Sivil toplum bakanı Mims Davies, İngiltere’deki sıhhi ürünlerin satışından elde edilen yaklaşık 80 milyon dolarlık vergi gelirlerinin 2015’ten bu yana kadın derneklerine  aktarıldığını söyledi.

Tüm dünyada kız çocuklarının haklarını ve eşitliğini ilerletmek için çalışan küresel çocuk hakları kuruluşu Plan International’ın yaptığı araştırmaya göre, İngiltere’deki kız çocuklarının yaklaşık yüzde 10’u menstrüasyon dönemlerinde hijyen ürünlerini karşılayamıyorlar. Yüzde 19’u hijyenik ürünlerin yüksek maliyetleri nedeniyle paçavra, gazete veya tuvalet kağıdı kullanarak regl yoksulluğuyla mücadele etmeye çalışıyor.

Tasarının bir diğer amacı da regl konusu etrafında oluşan kültürel tabuları yıkmak. Plan International’a göre bu tabular bireyin fiziksel, cinsel ve zihinsel sağlığı üzerinde negatif etkiler yaratıyor. Derneğin yaptığı bir diğer araştırmaya göre İngiltere’de 14-21 yaş arasındaki kızların neredeyse yarısı regl olmaktan utanıyor.

Geçen ay, kadın grupları, süpermarketleri sıhhi ürün raflarına hırsızlık önleme mesajları koymakla eleştirdi ve bu tür kampanyaların ürünleri karşılayamayan kadınları damgaladığını söyledi.

İskoçya’da market sahipleri hijyenik ürün raflarına hırsızlığı önleme mesajları koymuş ve özellikle kadın grupları tarafından bu tarz mesajların bu ürünleri karşılayamayan kadınları küçük düşüreceği belirtilerek çokça eleştirilmişti.

Kadın Eşitlik Partisi lideri Mandu Reid, ülkede regl yoksulluğunun yarattığı problemleri anlattı. “Regl yoksulluğu, Birleşik Krallık’taki neredeyse tüm kadınları ve kızları etkileyen bir sorundur. Menstrüel ürünleri karşılayamadıkları veya bu ürünlere erişimleri bulunmadığı için kadınların ve kız çocuklarının dörtte birinden fazlası bu dönemlerde işlerini kaçırmış veya okulda devamsızlık yapmak zorunda kalmıştır. On yıllık kemer sıkma politikası, birçok kadını umutsuz bir finansal duruma itti, kadınların birçoğu menstrüasyon dönemlerinde geçici ürünler kullanmak, hırsızlık yapmak veya gündelik hayatlarına bu temel gereklilikler olmadan devam etmek zorunda kalıyor.”

*Bu yazı Ceylan Yeğinsu’nun 27 Şubat 2020’de  The New York Times’ta çıkan haberinden çevrilmiştir. Haberin orijinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.nytimes.com/2020/02/27/world/europe/scotland-pads-tampons.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *